Castell de Burriac jest średniowiecznym zamkiem położonym na wzgórzu Burriac 400 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojej lokalizacji widoczny jest z dużej części centralnego Maresme.
Odrobina historii
Zamek został zbudowany na poprzedniej wieży obronnej z czasów rzymskich. Pierwsza dokumentacja pokazująca istnienie zamku pochodzi z 1017 roku, w dokumencie, który Berenguer Ramon otrzymał od swojej matki, hrabiny Ermessenday. W tym czasie nazywał się Zamek Sant Vicenç. Nazwa Castell de Burriac pojawia się po raz pierwszy w 1313 roku.
Pierwotnie był własnością rodziny Santvicenç (do 1313 r.), a od XIV wieku przez linię Desbosc, honorowych obywateli Barcelony, a później szlachty.
W 1471 r. Zamek przeszedł w ręce Pere Joan Ferrer i des Torrent, który stał się „baronem bagien”. Baronią Maresme były Mataró, Cabrera, Argentona, Vilassar i Premià. Pere Joan Ferrer mieszkał w zamku Burriac i przeprowadzał różne prace aż nadał mu niemal ostateczną formę.
W 1532 r. Własność zamku wróciła do rodu Desbosc, aż do 1671 r. W XVIII wieku zamek przestał być ostatecznie wykorzystywany. Fotografie z przełomu XIX i XX wieku pokazują zamek już niemal w ruinach. W 1990r. został kupiony przez ratusz Cabrera de Mar.
30 czerwca 1906 roku na Zamku Burriac popełnił samobójstwo młody modernistyczny poeta Antoni Isern.
Obecnie
W dzisiejszych czasach Castell de Burriac stał się celem wycieczek rekreacyjnych i piękną okolicą do uprawiania drobnych sportów, jak np. bieganie. Łatwo dostępny wytyczony szlak z nie za bardzo stromym podejściem przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Widok ze wzgórza rekompensuje wszelkie zmęczenie spowodowane podejściem, a brak tłumów umożliwia komfortowy odpoczynek.
Wskazówki
Spacer do zamku Burriac najlepiej zacząć od strony Argentony. Przejście wytyczonego szlaku zajmuje około 60-90 minut. Teren jest na tyle przystępny, że na wycieczkę z powodzeniem można wybrać się z dziećmi. Nie wymaga również specjalistycznych trekkingowych butów, ale należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i wybrać kryte buty ograniczające ślizganie się na piaskowo-żwirowej powierzchni.
Należy również pamiętać o zabraniu wody, gdyż z racji lokalizacji po wejściu na szlak nie ma możliwości uzupełnienia zapasu.
Dojazd
Nie istnieje bezposrednie połączenie komunikacją publiczną między Barceloną, a Argentoną. Należy wziąć pod uwagę przynajmniej jedną przesiadkę. Najsprawniejszym dojazdjem będzie dojazd do Mataró pociągiem lub autobusem i w okolicach dworca PKP zmiana komunikacji na bus do docelowego miasteczka. Podróż taka zajmuje około 60 minut + oczekiwanie na przesiadkę.
W przypadku posiadania samochodu - dojazd jest nieco sprawniejszy i szybszy, gdyż trasę można pokonać w około 40 minut (ok. 37km).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
El Raco - smaczny lunch i pizza w centrum Barcelony
" Gwarancja jakości " - takim hasłem przewodnim reklamuje się El Raco. " Wybieramy przepisy najbardziej zgodne ze zdrową diet...
-
Castell de Burriac jest średniowiecznym zamkiem położonym na wzgórzu Burriac 400 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojej lokalizacji wido...
-
Dzisiaj chciałam Was zaprosić na małą wycieczkę w miejsce z magicznymi widokami. Otóż będąc w Barcelonie i okolicach, warto wybrać się na Mo...
-
Są tu zwolennicy burgerów? Jako, że moja druga połówka jest wielkim amatorem tego typu jedzenia, często sprawdzamy nowe burgerownie. Nies...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz