piątek, 19 czerwca 2020

Castell de Burriac, czyli świetne miejsce na niedługi spacer

Castell de Burriac jest średniowiecznym zamkiem położonym na wzgórzu Burriac 400 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojej lokalizacji widoczny jest z dużej części centralnego Maresme.
Odrobina historii
Zamek został zbudowany na poprzedniej wieży obronnej z czasów rzymskich. Pierwsza dokumentacja pokazująca istnienie zamku pochodzi z 1017 roku, w dokumencie, który Berenguer Ramon  otrzymał od swojej matki, hrabiny Ermessenday. W tym czasie nazywał się Zamek Sant Vicenç. Nazwa Castell de Burriac pojawia się po raz pierwszy w 1313 roku.

Pierwotnie był własnością rodziny Santvicenç (do 1313 r.), a od XIV wieku przez linię Desbosc, honorowych obywateli Barcelony, a później szlachty.

W 1471 r. Zamek przeszedł w ręce Pere Joan Ferrer i des Torrent, który stał się „baronem bagien”. Baronią Maresme były Mataró, Cabrera, Argentona, Vilassar i Premià. Pere Joan Ferrer mieszkał w zamku Burriac i przeprowadzał różne prace aż nadał mu niemal ostateczną formę.

W 1532 r. Własność zamku wróciła do rodu Desbosc, aż do 1671 r. W XVIII wieku zamek przestał być ostatecznie wykorzystywany. Fotografie z przełomu XIX i XX wieku pokazują zamek już niemal w ruinach. W 1990r. został kupiony przez ratusz Cabrera de Mar.

30 czerwca 1906 roku na Zamku Burriac popełnił samobójstwo młody modernistyczny poeta Antoni Isern.

Obecnie
W dzisiejszych czasach Castell de Burriac stał się celem wycieczek rekreacyjnych i piękną okolicą do uprawiania drobnych sportów, jak np. bieganie. Łatwo dostępny wytyczony szlak z nie za bardzo stromym podejściem przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Widok ze wzgórza rekompensuje wszelkie zmęczenie spowodowane podejściem, a brak tłumów umożliwia komfortowy odpoczynek.

Wskazówki
Spacer do zamku Burriac najlepiej zacząć od strony Argentony. Przejście wytyczonego szlaku zajmuje około 60-90 minut. Teren jest na tyle przystępny, że na wycieczkę z powodzeniem można wybrać się z dziećmi. Nie wymaga również specjalistycznych trekkingowych butów, ale należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i wybrać kryte buty ograniczające ślizganie się na piaskowo-żwirowej powierzchni.
Należy również pamiętać o zabraniu wody, gdyż z racji lokalizacji po wejściu na szlak nie ma możliwości uzupełnienia zapasu.

Dojazd
Nie istnieje bezposrednie połączenie komunikacją publiczną między Barceloną, a Argentoną. Należy wziąć pod uwagę przynajmniej jedną przesiadkę. Najsprawniejszym dojazdjem będzie dojazd do Mataró pociągiem lub autobusem i w okolicach dworca PKP zmiana komunikacji na bus do docelowego miasteczka. Podróż taka zajmuje około 60 minut + oczekiwanie na przesiadkę.
W przypadku posiadania samochodu - dojazd jest nieco sprawniejszy i szybszy, gdyż trasę można pokonać w około 40 minut (ok. 37km).








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

El Raco - smaczny lunch i pizza w centrum Barcelony

" Gwarancja jakości " - takim hasłem przewodnim reklamuje się El Raco. " Wybieramy przepisy najbardziej zgodne ze zdrową diet...